Projeler | Kafe Bar Mood Box, Split (Hırvatistan)

Şubat 2012
Split, (Hırvatistan)
125 m²


Konsept: Müşteri tarafından gelen isteğin, kafe-restoran- bar-disko gibi farklı kullanım senaryolarına ev sahipliği yapabilecek bir mekân olması sebebiyle 'değişken, esnek ve çok fonksiyonlu bir konsept geliştirildi.

Mekândaki tasarımın ana teması ahşap kutulardır. Bu kutular tavanda aydınlatmaya, mekân içerisinde bank ve koltuklara, dış mekânda ise alternatif birimlere dönüşmektedir. Değişken konsept gereği duvar kenarları sabit mobilyalar ile orta alanlar ise hareketli mobilyalarla donatılmıştır. Örneğin mekân belirli bir saatten sonra mobilyaların içiçe geçebilmesi sayesinde orta kısmı sahneye, bar/disko haline gelir.

Binanın dış cephesindeki betondan kaynaklanan soğukluk içeride ahşap malzeme ile dengelenmeye çalışıldı. Ayrıca kullanılan farklı yükseklikteki oturma ve yemek yeme birimleri bir mekânda birden çok kullanıcı deneyimi imkânı sunmaktadır. Peyzajın da mekâna dahil edilmesi ile özellikle yaz döneminde kullanıcılar aynı tasarım dili ve rahatlığını dış mekânda da bulabilirler. Zengin kullanım olanakları ile mekân yaz/kış, gece/gündüz kullanıcılarına hizmet edecek niteliktedir.

Proje Ekibi: Meydan Mimarlık